1936’da

Belirtilen tarihte anlamına gelir. Tarih bildiren sayılardan sonra gelen ekler kesme işaretiyle ayrılır. Bu kelime genellikle 1936 da şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 1936’da şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

1936 da (Yanlış kullanım)

1936’da ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

İlk bebeğim 1936’da dünyaya geldi.

1’nci

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 1.’nci şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 1’inci şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

1.’nci (Yanlış kullanım)

1’inci ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

1’nci sıradaki yarışmacıya ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı verdi.

2’nci

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 2.’nci şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 2’nci şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

2.’nci (Yanlış kullanım)

2’ncı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

2’nci sınıf öğrencilerini tiyatroya götürdük.

3’ncü

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 3.’ncü şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 3’ncü şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

3.’ncü (Yanlış kullanım)

3’ncü ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

3’ncü sınıf müfredatında değişiklik yapılmış.

4’ncü

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 4.’ncü şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 4’ncü şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

4.’ncü (Yanlış kullanım)

4’ncü ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

4’ncü katta güzel bir daire bulduk, almayı düşünüyoruz.

5’nci

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 5.’nci şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 5’nci şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

5.’nci (Yanlış kullanım)

5’nci ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

5’nci sıradaki yarışmacı bir anda hızlanarak öne geçti ve kazandı.

6’ncı

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 6.’ncı şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 6’ncı şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

6.’ncı (Yanlış kullanım)

6’ncı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Yarışmayı 6’ncı sırada tamamladı. Yinede çok mutsuzdu.

7’nci

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 7.’nci şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 7’nci şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

7.’nci (Yanlış kullanım)

7’ncı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Sağ baştan 7’nci sırada oturuyorum.

8’nci

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 8.’nci şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 8’nci şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

8.’nci (Yanlış kullanım)

8’ncı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

8’nci yaş gününde çok güzel bir parti vermeyi düşünüyorum.

9’ncu

Sıra sayıları ekle gösterildiklerinde rakamdan sonra sa­dece kesme işareti ve ek yazılır, ayrıca nokta konmaz: 8.’inci değil 8’inci, 2.’nci değil 2’nci vb. Bu kelime genellikle 9.’ncu şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı 9’ncu şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

9.’ncu (Yanlış kullanım)

9’ncu ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

9’ncu katta oturuyor ve asansör yok, Sanırım formunu buna borçlu.