Bayağı

“Bayağı” kelimesinin doğru yazılışı “b-a-y-a-ğ-ı” şeklindedir.

Etimolojik olarak, “bayağı” kelimesi Arapça kökenlidir. “Beyağa” kelimesi, Arapça “bādīʿ” kökünden türetilmiştir. “Bādīʿ”, “basit, sıradan, orta halli” gibi anlamlara gelir. Türkçe’ye Arapça’dan geçmiş olan bu kelime zamanla farklı bir form olan “bayağı” şeklinde kullanılmıştır.

Türkçe dilinde “bayağı” kelimesi, bir durumun sıradan, basit, normal veya orta halli olduğunu ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “Bu markette bayağı fiyatlar var” cümlesinde olduğu gibi bir şeyin fiyatlarının uygun veya standart olduğu anlatılırken kullanılır.

“Bayağı” kelimesi aynı zamanda bir nesnenin kalitesiz veya basit olduğunu ifade etmek için de kullanılabilir. Örneğin, “Bu televizyon bayağı bir marka” cümlesinde olduğu gibi bir ürünün kalitesinin düşük olduğu belirtilirken kullanılır.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, “bayağı” kelimesinin bazı durumlarda olumsuz bir anlam taşıyabileceğidir. Bu nedenle kullanımına dikkat edilmelidir.

Bayağı, halk arasında basit, adi, amiyane kelimelerinin yerine kullanılmaktadır. Herhangi bir özelliği olmayan, sıradan, alelade olan nesneler veya şahıslar için de kullanıldığı görülmektedir. Kelimenin kullanımı sırasında onun baya diye yazıldığını görmekteyiz. Fakat bu kelimeyi kısaltarak kullananların onun sonundaki iki harfi atmaları yanlış kullanıma neden olmaktadır.

Doğru yazımı:

Baya (Yanlış kullanım)

Bayağı ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım: 


Bana karşı sergilediği tavırların hepsi basit, adi ve bayağı olmasının yanında bunu açıkça belli etmesi beni asıl üzen nokta oldu.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Çanakkaleli Çanakkale ilinden olan kimsedir. Özel isim olduğu için büyük […]
  • Bire bir çeviri Ölçüleri vb. eşit olarak, tıpkı olarak, aslındaki ölçüye, […]
  • Vakanüvis Osmanlı Devleti'nde zamanın olaylarını tespit etmek ve yazmakla […]
  • Selfie Türkçe karşılığı özçekim olan, yabancı kökenli bir kelimedir. […]
  • Müzikolog Müzik bilimci anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Samba Zikzak ve ani yapılan figürleri olan, iki dörtlük ölçü […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x