Bir anda

“Bir anda” kelimesi, Türkçe’nin dil yapısına oldukça uygun bir şekilde kurgulanmış bir deyimdir. Bu deyim, iki ayrı kelimenin bir araya gelmesi ile oluşur.

Kelimenin Etimolojik Kökeni:
“Bir” kelimesi Türkçenin temel sayılarından biridir ve “tek” anlamına gelir. “Anda” kelimesi ise yine Türkçe kökenlidir ve “an” anlamına gelir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle “Bir Anda” deyimi oluşur.

Kelimenin Doğru Yazılışı:
Kelimenin doğru yazılışı “Bir Anda” şeklindedir. Bu kelimede her ikisi de sözlükte ayrı ayrı yer alan iki farklı kelime bulunmaktadır. Bu sebeple, “Bir anda” kelimesini yazarken “Bir” ve “Anda” kelimeleri ayrı ayrı yazılır.

Kelimenin Dil İçinde Kullanımı:
“Bir Anda” deyimi genellikle ani ve beklenmedik bir değişimi ya da hızlı bir hareketi ifade etmek amacıyla kullanılır. Örneğin; “Bir anda her şey değişti.”, “Bir anda ortadan kayboldu.” gibi cümlelerde “Bir Anda” deyiminin kullanıldığını görebiliriz. Bu deyim Türkçe’de yaygın olarak kullanılır ve dilin günlük, resmi ve edebi dili içerisinde rahatlıkla yer bulur.

Beklenmeyen bir zamanda, aniden anlamına gelir. Bu kelime genellikle biranda şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı bir anda şeklinde olmalıdır.

Çabucak anlamına gelir. Bu kelime genellikle biranda  şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı bir anda şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

biranda (Yanlış kullanım)

bir anda ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Bir anda ayağa kalktı.

“Vaziyeti bir bütün hâlinde ve bir anda kestirdikten sonra anların gereklerine göre davranırım.” – Necip Fazıl Kısakürek

Diğer Doğru Yazımlar

  • Kardan Adam Eğlenmek amacıyla insana benzetilerek yapılan kardan heykel […]
  • Her türlü Mümkün olabilecek her şekilde anlamına gelir. Bu […]
  • Sıkı ağızlı Gizli kalması gereken şeyleri başkasına söylemeyen, sır […]
  • Onun da (de) bağlacı ayrı yazılır. Çünkü bu bir sözcüktür, ek değildir. […]
  • İstihfaf Küçümseme, hor görme, hafifseme anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Putperestlik İlkel toplumlarda doğaüstü bir güç ve etkisi olduğuna inanılan […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x