Bir şey

“Bir şey” kelimesi, Türkçe dilinde genellikle belirli bir konu veya nesne üzerine odaklanmayı gerektiren durumlarda kullanılır. İki ayrı kelimeden oluşur: “bir” ve “şey”.

“Bir”, Türkçede belirli bir miktar veya sayıyı ifade eder ve genellikle çoğunlukla tek olan nesne veya durumları vurgulamak için kullanılır.

“Şey” kelimesi ise oldukça geniş bir anlama sahip olup, daha belirgin bir ismi olmayan, ismi hatırlanmayan ya da üzerinde durulmak istenmeyen herhangi bir nesne, konu veya durumu belirtmek için kullanılır.

“Bir şey” ifadesi genel olarak belirsizlik ifade eder. Bir nesne, durum veya olayın ne olduğunu ifade etmekte tereddüt ya da belirsizlik olduğunda kullanılır. İfade edilecek konunun belirleyici özelliklerinden yoksun olduğunda veya daha genel bir anlama sahip olması gerektiğinde “bir şey” ifadesi kullanılır.

“Bir şey” kelimesinin etimolojik kökeni hakkında ise Türk Dil Kurumu’nda her iki sözcüğün ayrı ayrı etimolojik köken bilgileri yer alırken, ikilinin birleştiği “bir şey” şeklindeki ifadenin özel bir etimolojisi bulunmamaktadır. “Bir” kelimesi Türkçe’nin temel sözcüklerindendir ve Türk dili tarihinde çok eskiye dayanır. “Şey” kelimesi ise Arapça kökenlidir ve “şey’” kökünden gelir.

Türkçe’de en sık yapılan imla hataları arasında yer alan ve halen daha kullanımı tartışmalı olan bir şey kelimesi mutlaka ayrı yazılmalıdır. Çünkü şey kelimesi Türkçe’de her zaman için arkasına geldiği kelimeden ayrı yazılır. Bu kural pekçok şey, hiçbir şey, herbir şey gibi kelimeler için de geçerlidir.

Doğru yazımı:

birşey (Yanlış kullanım)

bişey (Yanlış kullanım)

bir şey ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


O “Bir şey olmaz, merak etme” dedikçe ben rahatsız oluyor, kendimi diken üstünde hissediyordum. Ne de olsa ilk kez bir gece kulübüne yanımda kız arkadaş olmadan girmeye ve kapıdaki korumaları atlatmaya çalışacaktık.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Deskriptif Tasvirî anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Zonguldak Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biridir. […]
  • Kâğıt helvacı Kâğıt helvası yapan veya satan kimsedir. Bu kelime genellikle […]
  • Bilişim ağı Bilişim ağı kelimesi artık sık rastladığımız kelimelerdendir. […]
  • Deve Kuşu Afrika kökenli uçamayan kuş türlerinden birisidir. Bu kelime […]
  • Kalsiyum Atom numarası 20, atom ağırlığı 40,80, yoğunluğu 1,55 olan, 845 […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x