Birçok

“Türkçe’deki “birçok” kelimesi, sayısal olarak belirli olmayan ama bir miktarın fazla olduğunu ifade eden bir belirteçtir. Genellikle çok sayıda, çok miktar anlamına gelir ve sıklıkla “birçok insan”, “birçok yer” gibi ifadelerde kullanılır. “Birçok” kelimesi, hem nicelik hem de nitelik bakımından bir çoğunluğu ifade eder ve bu yönüyle “çok”, “bir hayli”, “bir sürü” gibi kelimelerle benzer anlamlar taşır.

Bu kelime, cümle içinde genellikle sıfat gibi kullanılır ve ardından gelen ismi niteleyerek onun sayısal olarak fazla olduğunu vurgular. Örneğin, “birçok kitap” ifadesinde “birçok”, “kitap” ismini niteleyerek kitapların sayısının fazla olduğunu belirtir.

Türkçe’de bu tür belirteçlerin kullanımı, cümlenin anlamını zenginleştirmek ve belirsiz bir miktarı ifade etmek için yaygındır. “Birçok” kelimesi, günlük konuşma ve yazı dilinde sıkça rastlanan bir kelime olup, dilin esnek ve anlamca zengin yapısını yansıtan örneklerden biridir.”

Birden fazla, bir sürü manasına gelen birçok kelimesi, Türkçe bir sözcüktür. Genellikle ağızdan biçok veya bir çok gibi ayrı telaffuzlarda çıktığı için yazılırken hata yapılması mümkündür. Oysa kelimenin bu şekillerde kullanımı hatalı olacaktır. Birçok kelimesi birleşik yazıldığı gibi, bu kelimeye u harfinin eklenmesiyle oluşan birçoğu kelimesi de birleşik yazılmalıdır.

Doğru yazımı:

bir çok (Yanlış kullanım)

biçok (Yanlış kullanım)

birçok ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


ABD’nin doğu eyaletlerini kasıp kavuran hortum afeti sonucu Arizona’da yaşayan birçok insan evini terk etmek zorunda kaldı. Geçici bir süreliğine akrabalarına misafir olmak zorunda kalan ev sahipleri, Başkan Obama’ya seslenerek kendilerine yardım eli uzatılmasını istedi.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Kumarhanecilik Kumarhanecinin yaptığı iş anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Elâzığlı Elâzığ ilinden olan kimse anlamına gelir. Büyük harf ile ve ek […]
  • Erzincanlı Erzincan ilinden olan kimse anlamına gelir. Büyük harf ile ve […]
  • Kâğıt dutu Çin'de ve Japonya'da yetişen, kabuğundan kâğıt yapılan bir […]
  • Orkestra Yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgılar topluluğu. Eski Yunan […]
  • Kros Kırlarda ve ormanlarda, hendeklerden, yükseltilerden, […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x