Birdenbire

Birdenbire kelimesi, aniden, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan durumları veya olayları ifade etmek için kullanılan bir zarftır. Türkçe dilinde sıkça kullanılan bir kelimedir.

Birdenbire kelimesi, dilimize Farsça kökenli bir sözcük olarak geçmiştir. “Bir” ve “denbire” kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. “Bir” kelimesi “tek” veya “bir tane” anlamına gelirken, “denbire” kelimesi de “görünce”, “karşılaşınca” anlamına gelir. Yani birdenbire kelimesi, bir anda, ansızın anlamını taşır.

Birdenbire kelimesi, genellikle olumlu veya olumsuz sürprizler, değişimler veya olayların aniden gerçekleştiği durumlarda kullanılır. Örneğin, “Birdenbire yağmur bastırdı ve ıslanarak eve dönmek zorunda kaldım.” cümlesinde birdenbire kelimesi, aniden başlayan bir yağmurun etkisini anlatır.

Bu kelimenin kullanımıyla birlikte, anlatılan durumun beklenmedik, ani ve hızlı bir şekilde gerçekleştiği vurgulanır. Çünkü birdenbire kelimesi, hızlı ve ani bir değişim veya olay anlatırken, başka bir kelimeyle veya cümleyle bu etkiyi aynı şekilde ifade etmek mümkün olmayabilir.

Birdenbire kelimesi, yazılı ve sözlü dilde sıklıkla kullanılan bir ifadedir ve Türkçe dilinin zenginliklerinden biridir. İnsanlar günlük hayatta bu kelimeyi sık sık kullanarak, beklenmedik durumları veya olayları ifade etmektedirler. Dolayısıyla, birdenbire kelimesinin dilimizdeki varlığı, iletişimde daha net ve hızlı anlaşılabilme imkanı sağlamaktadır.

Beklenmedik bir anda, ansızın, apansız anlamına gelen belirteçtir. Bu kelime genellikle birden bire şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı birdenbire şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:


birden bire (Yanlış kullanım)

birdenbire ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Birdenbire karşıma çıktı,

Diğer Doğru Yazımlar

  • Pinpon Pinpon kelimesi argoda yaşlı, çökmüş anlamında kullanılır. […]
  • Pendname Öğüt kitabı. Bu kelime genellikle pent name şeklinde yanlış […]
  • Deniz altı Deniz altında bulunan, deniz altında yapılan ve dalgalara karşı […]
  • Basbayağılık Basbayağı olma durumunu anlatmak için kullanılan bir kelimedir. […]
  • Senkronizm Senkronizm kelimesi doğru yazılışı ile "senkronizm" şeklinde […]
  • Renkölçer Bir sıvının renk derecesini ölçmeye yarayan araç; […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x