Bugünkü

"Bugünkü" kelimesi, Türkçede sıklıkla kullanılan bir sıfattır ve "bugün" kelimesine "kü" ekinin getirilmesiyle oluşmuştur. "Bugünkü" kelimesi, "şu anki", "günümüzdeki" veya "hâlihazırdaki" anlamlarını taşır.

Türkçede zaman ifadeleriyle ilgili kavramlar sıklıkla kullanılır ve bu kavramlar dilimizde genellikle eklerle oluşturulur. "Bugün" kelimesi de zaman dilimini ifade eden "bu" ve "gün" kelimelerinin birleşimidir. Türkçede "bu" zamiri mevcut zamana, yani "şu an" veya "hâlihazırda" anlamına gelirken, "gün" kelimesi ise günlük zaman dilimini ifade eder.

"B" ile başlayan ekler, zaman zarfı veya sıfatlarını oluştururken, "kü" eki mevcut zamandan bahsetmek amacıyla kullanılır. Dolayısıyla, "bu" ile "gün" kelimelerinin birleşimi olan "bugün" kelimesine "kü" eki eklenerek "bugünkü" kelimesi oluşturulur.

"Bugünkü" kelimesi, günlük yaşamda çok sık kullanılan bir kelimedir ve genellikle günlük koşullar veya olaylar hakkında bilgi verirken kullanılır. Örneğin, "Bugünkü hava çok güzel" ifadesinde "bugünkü" kelimesi, o anki hava durumunu ifade etmektedir. Ya da, "Bugünkü haberlerde önemli bir gelişme yok" ifadesinde "bugünkü" kelimesi, o günkü haberleri ifade etmektedir.

"Bugünkü" kelimesi, Türkçenin zengin dil yapısı içinde yer alan ve günlük yaşamda sıkça kullandığımız kelimelerden biridir. Kelime, Türkçenin esnek ve yapılandırmada olanak tanıyan yapısını yansıtmaktadır.

İçinde bulunduğunuz güne dair bir olayı, bir durumu veya faaliyeti belirtmek için kullanılan bugünkü kelimesi sıklıkla yanlış yazılır. Kimi zaman bu günkü şeklinde ayrı yazılan, bazen de bugünki şeklinde birleşik ama hatalı kullanılan bu kelimenin doğru yazımı bugünkü şeklinde birleşik olmalıdır.

Doğru yazımı:


bu günkü (Yanlış kullanım)

bu günki (Yanlış kullanım)

bugünkü ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Ahmet’ten haberin var mı? Kaç gündür ortalıkta gözükmüyor. Cep telefonunu aradığım halde ulaşamıyorum. Bugünkü temsilciler toplantısına mutlaka gelmesi lazımdı, gelmedi. Beni ele güne karşı mahcup etmesi canımı çok sıkıyor.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Yeşil alan Şehir içinde park, bahçe vb. yerlere ayrılmış bölüm anlamına […]
  • Âdet Bir kimsenin yapmaya alıştığı, bir kural gibi uyduğu şey […]
  • Eli kulağında Nerede ise olacak, çok yakında olması beklenilen anlamında […]
  • Diferansiyel Dönemeçlerde otomobilin iki arka tekerleğinin ayrı hızla […]
  • Tezahür Belirme, görünme, gözükme, ortaya çıkma, oluşma anlamına gelir. […]
  • Kaymakam Bir ilçede devleti temsil eden en yetkili yönetim görevlisi, […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x