Erozyon

Erozyon kelimesinin doğru yazılışı “erozyon” şeklindedir. Bu kelime, Fransızca kökenli olan “érosion” kelimesinden Türkçeye geçmiştir.

Etimolojik olarak, “erozyon” kelimesi Latince “erosio” kelimesinden türetilmiştir. “Erosio”, “aşındırma” anlamına gelir ve “erodere” fiilinden türetilmiştir. “Erodere”, Latince “ex-” (ilgili nesnenin üzerinden) ve “rodere” (yemek, aşındırmak) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

“Erozyon” kelimesi, yeryüzü şekillerinin aşındırılması, toprak kaybı veya su ve rüzgarın etkisiyle meydana gelen toprak erozyonları gibi durumları ifade etmek için kullanılır. Özellikle yamaçlarda, akarsu kenarlarındaki toprak kaymalarında, deniz ve göl kıyılarında ve çölleşme süreçlerinde erozyonun etkileri görülür.

Türkçe dilinde “erozyon” kelimesi, coğrafya, çevre bilimi, tarım, ormancılık, inşaat gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Özellikle çevre biliminde toprak erozyonunun önlenmesi, tarım arazilerinde erozyon kontrol tedbirlerinin alınması gibi konular üzerinde çalışmalar yapılır. Ayrıca altyapı projeleri ve inşaat sektöründe de erozyonla mücadele amacıyla tedbirler alınır.

Erozyon, yer kabuğunda yer alan büyük kayaların üstlerinde rüzgarlar, akarsular veya çeşitli doğa olayları ile parçalar kopartılarak bu parçaların yerlerinin değiştirilmesine verilen isimdir. Kelime halk tarafından erezyon olarak kullanılmaktadır. Doğru olan kullanımda ikinci e harfi yerine o harfi kullanılmalıdır.

Doğru yazımı:

Erezyon (Yanlış kullanım)

Erozyon ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Köylüler tarlalarındaki yararlı toprakların erozyon ile uçup gittiklerini görerek tarlaları bir yıl nadasa bırakmaya karar verdiler.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Distribütörlük Distribütörün yaptığı iş, dağıtıcılık anlamlarına gelir. Bu […]
  • Geçer akçe Herkesçe aranan, beğenilen, muteber anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Çok yönlülük İkiden çok yönü olan, çok taraflı. Birçok konuda bilgi ve […]
  • Pestisit Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına […]
  • Kesyap Kumaş, tahta vb. malzemelerle yapılan, kâğıt veya kartona […]
  • Sprinter Atletizmde 100 ve 200 metre koşularına katılan atlet. […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x