Hafriyat

Hafriyat kelimesi, Türkçe dilinde kullanılan bir kelime olup, “kazı yapmak, toprak taşımak veya döküm yapmak için kullanılan araç ve gereç” anlamına gelir. Bu kelimenin doğru yazılışı “hafriyat” şeklindedir.

Hafriyat kelimesinin etimolojik kökeni Arapçadır. “حفريات” (hafriyat) kelimesi Arapça “hafara” kökünden türetilmiştir. “Hafara” kelimesi “kazmak, kazı yapmak” anlamına gelir.

Türkçe dilinde hafriyat kelimesi özellikle inşaat, yol yapımı, madencilik ve benzeri alanlarda sıkça kullanılan bir terimdir. Bu kelime, inşaat sektöründe kazı ve toprak taşımak için kullanılan iş makineleri, kamyonlar ve bu tür alanlarla ilgilenen profesyoneller tarafından sıkça kullanılır. Aynı zamanda hafriyat kelimesi, kazı veya döküm işlemleri sırasında ortaya çıkan toprak, moloz, çamur gibi malzemeleri de ifade eder.

İnşaat alanlarında gerçekleştirilen tüm kazı işlemlerine hafriyat denir. Yıkılan binaların, kazılan alanların ardında kalan atıklara da yine hafriyat denir. Söz konusu kelimenin etimolojik kökenine baktığımızda, dilimizdeki diğer birçok kelime gibi hafriyat sözcüğünün de Arapça kökenli olduğu bilgisine ulaşıyoruz. Bu kelime sıklıkla harfiyat şeklinde yazılarak yanlış bir biçimde kullanılabiliyor.

Doğru yazımı:

harfiyat (Yanlış kullanım)

hafriyat ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Yukarı mahalledeki eski binayı yıktıklarından beri tadımız tudumuz kaçtı. Sabah akşam demeden, günün her saati hafriyat kamyonlarının sokaklarımızdan geçmesi yüzünden çocuklarımız sokağa çıkamaz oldu.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Presbiteryen Presbiteryenlikle ilgili. Presbiteryenlikten yana olan kimse. […]
  • Çekip vurmak Bir anda karar verip silahla öldürmek anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Agresif Saldırgan anlamına gelir. Bu kelime genellikle agrasif şeklinde […]
  • Kadirşinaslık Değerbilirlik anlamına gelir. Ayrı yazılarak hata yapılır. Bu […]
  • Kalorifer Merkez ve depo durumunda bulunan bir kazandan çıkan sıcak su, […]
  • İstiane Yardım isteme anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x