Halüsinasyon

Hallüsinasyon kelimesi doğru yazılan şekliyle “halüsinasyon” olarak bilinir. Bu kelimenin etimolojik kökeni ise Yunanca “halsis” (koşullar) ve “haloun” (üreklenmek, titreşim) kelimelerinden türetilmiştir.

Hallüsinasyon, gerçekte var olmayan duyu verilerinin algılanması veya hissedilmesidir. Kişinin gerçeklikle ilgisi olmayan, farklı ve hayal ürünü olan algılar yaşamasına neden olur. Bu algılar, görsel, işitsel, dokunsal, koku veya tat duyularıyla ilgili olabilir.

Hallüsinasyonlar, özellikle psikiyatrik ve nörolojik bozukluklarla ilişkilidir. Şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı gibi durumlar hallüsinasyonlara neden olabilir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri veya bazı fiziksel sağlık sorunları da hallüsinasyonlara yol açabilir.

Türkçe dilinde “hallüsinasyon” kelimesi, tıp ve psikiyatride yaygın bir terim olarak kullanılır. Bu terim, bir kişinin gerçeklikten kopuk, yanıltıcı algılar yaşamasını ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “Bu hasta şiddetli bir şizofreni nedeniyle sürekli olarak hallüsinasyonlar görüyor” şeklinde bir cümlede kullanılabilir.

Halüsinasyon, zihinde çeşitli maddelerin veya hormonların etkisi ile aslında olmayan görüntüleri görüyormuş hissine kapılmaktır. Yabancı dillerden alınan bu sözcüğün dilimizde sanrı olarak bir eş anlamlısı mevcuttur. Kelime halk arasında halisinasyon olarak kullanılmaktadır çünkü onun telaffuzu daha kolaydır.

Doğru yazımı:

Halisinasyon (Yanlış kullanım)

Halusinasyon (Yanlış kullanım)

Halüsinasyon ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Uyuşturucu bağımlısı olan genç o maddeyi kullandıktan soran gülmeye başladı, halüsinasyon gördüğü çok aşikardı.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Kasetçilik Kasetçinin yaptığı iş anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Gaileli Başa dert olan, üzüntü veren, gaile çıkaran, sıkıntısı olan, […]
  • Eğitici Eğitsel yönleri, değerleri olan, eğitime yararlı bulunan, […]
  • Sultan Abdülmecid Çabucak anlamına gelir. Bu kelime genellikle sultan […]
  • İhtarname çekmek Yasal yollarla yazılı uyarı göndermek anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Eşarp Başörtüsü anlamına gelen bir kelimedir. Türk Dil Kurumu'nun […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x