Halüsinasyon

Hallüsinasyon kelimesi doğru yazılan şekliyle “halüsinasyon” olarak bilinir. Bu kelimenin etimolojik kökeni ise Yunanca “halsis” (koşullar) ve “haloun” (üreklenmek, titreşim) kelimelerinden türetilmiştir.

Hallüsinasyon, gerçekte var olmayan duyu verilerinin algılanması veya hissedilmesidir. Kişinin gerçeklikle ilgisi olmayan, farklı ve hayal ürünü olan algılar yaşamasına neden olur. Bu algılar, görsel, işitsel, dokunsal, koku veya tat duyularıyla ilgili olabilir.

Hallüsinasyonlar, özellikle psikiyatrik ve nörolojik bozukluklarla ilişkilidir. Şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon, alkol veya uyuşturucu madde kullanımı gibi durumlar hallüsinasyonlara neden olabilir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri veya bazı fiziksel sağlık sorunları da hallüsinasyonlara yol açabilir.

Türkçe dilinde “hallüsinasyon” kelimesi, tıp ve psikiyatride yaygın bir terim olarak kullanılır. Bu terim, bir kişinin gerçeklikten kopuk, yanıltıcı algılar yaşamasını ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “Bu hasta şiddetli bir şizofreni nedeniyle sürekli olarak hallüsinasyonlar görüyor” şeklinde bir cümlede kullanılabilir.

Halüsinasyon, zihinde çeşitli maddelerin veya hormonların etkisi ile aslında olmayan görüntüleri görüyormuş hissine kapılmaktır. Yabancı dillerden alınan bu sözcüğün dilimizde sanrı olarak bir eş anlamlısı mevcuttur. Kelime halk arasında halisinasyon olarak kullanılmaktadır çünkü onun telaffuzu daha kolaydır.

Doğru yazımı:

Halisinasyon (Yanlış kullanım)

Halusinasyon (Yanlış kullanım)

Halüsinasyon ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Uyuşturucu bağımlısı olan genç o maddeyi kullandıktan soran gülmeye başladı, halüsinasyon gördüğü çok aşikardı.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Bluz Vücudun üst bölümüne giyilen, genellikle ince kumaştan yapılan […]
  • Eciş Bücüş Hiçbir düzgün yeri bulunmayan, yer yer eğrilmiş ve bükülmüş […]
  • İndükleç İndükleme akımı elde etmeye yarayan araç anlamına gelir. Bu […]
  • Franklık Frank değerinde olan anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Aşkmerdiveni Eğrelti otu anlamına gelir. Bu kelime genellikle aşk […]
  • Dağarcığına atmak Dağarcığına atmak, bilgiyi daha önce var olan bilgilerine […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x