Izdırap

“Izdırap” kelimesi doğru yazılış şekliyle Türkçe’ye yerleşmiş bir kelimedir. Kelimenin etimolojik kökeni Arapça’dır. “İzdırap” kelimesi, Arapça kökenli olan “ıdırab” (acı, sıkıntı) kelimesinden türetilmiştir.

Türkçe dilinde “ıstırap” şeklinde de kullanılan bu kelime, genellikle ağır bir acı, sıkıntı veya zorluk anlamında kullanılır. Özellikle duygusal veya bedensel olarak yoğun bir acı, keder veya sıkıntı ifade etmek için tercih edilen bir kelimedir. Örneğin, “Kalbinde büyük bir izdırap hissetti” veya “Hastanın yüzündeki acı dolu ifade izdırabını gösteriyordu” gibi cümlelerde sıklıkla kullanılır.

İzdırap, acıya duyulan bir duyguyu ifade ederken, aynı zamanda büyük bir sıkıntı, üzüntü veya kederi de anlatmak için kullanılır. Bu nedenle edebiyatta ve şiirde sıkça kullanılan bir kelimedir.

Anlamı ve kullanımıyla ilgili olarak, izdırap kelimesi genellikle negatif bir duygu veya deneyimi ifade etmek için kullanılır. Örneğin, birinin kaybıyla duyulan büyük bir acı, kalp kırıklığı veya yoğun bir üzüntü izdırabı olarak adlandırılabilir.

Izdırap, bir olayın sonucunda kişilerin çektiği acı, üzüntü, elem ve kedere verilen isimdir. Televizyondaki dizilerimizde çok kullanılan bu kelime maalesef yanlış kullanılmaktadır. Kelimeyi ıstırap olarak kullananların bu yanlışın farkına varmaları ve hatalarını düzeltmek için uğraşmaları gerekmektedir.

Doğru yazımı:

Istırap (Yanlış kullanım)

Izdırap ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Sevgilisinin kendisini terk edip gitmesinin ardından delikanlı adamın büyük ızdıraplar çektiği her halinden belli oluyordu.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Alakadar İlgili anlamına gelen alakadar kelimesi söyleniş […]
  • Aksaraylılık Aksaraylı olma durumu anlamına gelir. Özel isim olduğu için […]
  • Despot Bir ülkeyi zora ve baskıya dayanarak yöneten kimse. Her […]
  • Ada Balığı Balinagillerden, boyu 25 metreye kadar çıkabilen, başı büyük, […]
  • Denizüzümü Çalı gibi görünen, bezelye büyüklüğünde meyvesi olan bir […]
  • Kumarhane Kumar oynanan yer, bitirim yeri, bitirimhane anlamına gelir. Bu […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x