Naylon

“Naylon” kelimesinin doğru yazılışı “nylon” şeklindedir.

“Nylon” kelimesinin etimolojik kökeni, Türkçeye İngilizce “nylon” kelimesinden geçmiştir. İngilizcede ise “nylon” kelimesi, bir polimer olan “N-6, N-6 polikaprolaktam” veya “nilon 6,6” adlı sentetik bir malzemeden üretilen bir lifin adıdır. “N-6, N-6 polikaprolaktam” malzemesi, 1930’lu yıllarda Wallace Carothers ve ekibi tarafından DuPont şirketi tarafından keşfedilmiştir. “Nylon” kelimesi ise bu malzemenin ticari adı olarak kullanılmış ve daha sonra genelleşmiştir.

Türkçe dili içinde “naylon” kelimesi genellikle İngilizce kökenli olarak kullanılmaktadır. Özellikle tekstil ve ambalaj sanayisinde yaygın olarak kullanılan bir malzeme olan naylon, dayanıklı, esnek ve hafif olması nedeniyle tercih edilmektedir. Naylon, özellikle çorap, mayo, iç çamaşırı, şort, ceket, gömlek, eşyaları saklamak için kullanılan çantalar gibi birçok farklı ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, inşaat sektöründe su yalıtımı ve izolasyon malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

Diğer bir kullanım alanı ise “naylon ip” olarak bilinir. Naylon ipler, evde, bahçede veya profesyonel kullanımlarda bağlama, asma, sarma ve benzeri işlerde kullanılmaktadır.

“Naylon” kelimesi ayrıca Türkçede argo bir anlamda da kullanılmaktadır. Bu argo anlamda “naylon” kelimesi, taklit ve kalitesiz bir şeyi ifade etmek için kullanılır. Örneğin “naylon marka, naylon ürün” gibi ifadelerde bu anlam kullanılmaktadır.

Naylon, ana maddesi poliamit reçinesi olan, birçok giyim ve ev eşyası yapımında kullanılan, dayanıklı ve esnek maddeye verilen isimdir. İngilizceden dilimize geçen bu sözcük sıklıkla yanlış yazılır. Laylon gibi hatalı kullanıma maruz kalan kelimenin doğru yazımı naylon şeklinde olmalıdır.


Doğru yazımı:

laylon (Yanlış kullanım)

naylon ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Günlük yaşamda naylon öylesine çok kullanılmaktadır ki, 1938’den önce böyle bir maddenin olmadığına inanmak zordur.

Diğer Doğru Yazımlar

  • İyiliksever İyiliksever kelimesi hiçbir karşılık beklemeksizin iyilik eden, […]
  • Deskriptif Tasvirî anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Bodrum’a mı? Kıta, deniz, nehir, göl, dağ, boğaz, geçit, yayla; ülke, bölge, […]
  • Mübalağacı Abartıcı anlamına gelir. Bu kelime genellikle mübalacı şeklinde […]
  • Müshil Müshil, kullanılan ilaç türlerinden biridir. Kimyasal […]
  • Kırmızımtırak Kırmızımsı anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x