Özlem

Özlem kelimesi, insanların bir şeyi ya da birini arzulama, özünde bulunma isteğini ifade eden bir duygudur. Özlem duygusu, genellikle özlenen kişi, yer veya nesnenin uzakta olması veya ulaşılamaz bir durumda olmasıyla ortaya çıkar.

Özlem duygusu birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bir kişi, sevdikleriyle geçirdiği zamanları özleyebilir, ayrı kaldığı ailesini veya yakınlarını özlemle anabilir. Özlem duygusu aşk ilişkilerinde de oldukça yaygındır. Sevdiğiniz biriyle ayrı kaldığınızda, onunla geçirdiğiniz anıları, dokunuşlarını veya sadece onun yanında olma isteğini özleyebilirsiniz.

Özlem kelimesi, toplumda da farklı anlamlar taşıyabilir. Bazı insanlar memleketlerini, doğdukları yerleri veya çocukluk günlerini özleyebilirler. Bazen özlem, geçmişte yaşanan güzel anılara olan özlem olarak da tanımlanabilir.

Özlem duygusu, bazen olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Uzun süreli bir ayrılık veya gidilemeyen bir yer özlem duygusunu artırabilir ve kişiyi huzursuz edebilir. Özlem duygusu, bazen depresyona veya kaygıya yol açabilir. Ancak, özlem duygusu aynı zamanda bir bağlılık ve değer verme göstergesi olarak da kabul edilebilir. Özlem duygusu, insanların sevdiklerini daha çok önemsediklerini, değer verdiklerini ve sahip olduklarından ne kadar mutlu olduklarını fark etmelerini sağlayabilir.

Özlem, herkesin hayatında bir şekilde yer alan bir duygudur. Bu duygu, insanların birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirebilir ve daha derinden bağlanmalarını sağlayabilir. Özlediğimiz şeylerin veya kişilerin bize ne kadar değerli olduğunu anlamamızı sağlayan bir uyarıcıdır.

Özlem kelimesi bir addır. Özleme, bir kimseyi ya da şeyi bir daha görme, ona kavuşma isteği ve duygusu, hasret anlamlarına gelir. Ruhbilim terimi olarak yüksek, ulaşılmaz bir şeye karşı duyulan istek demektir. Bu kelime genellikle öslem  şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı özlem şeklinde olmalıdır.


Doğru yazımı:

öslem (Yanlış kullanım)

özlem ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“Halkımız gerçek demokrasiyi özlemle beklemektedir”

Diğer Doğru Yazımlar

  • Failimuhtar Yaptıklarından sorumlu olacak durumda ve yaşta olan kimse […]
  • Tuz ruhu Aşındırıcı etkiye sahip oluşundan dolayı temizlik işlerinde […]
  • Hapşırmak Hapşırmak, akciğerlerde bulunan basınçlı havanın yarı istemli […]
  • Dağ turnası Bazı hayvan isimleri, hayvan türünün adıyla birleştirilerek […]
  • Yalman Halk ağzında eğik, halk ağzında sarp, dik, kesici ve batıcı […]
  • Düzce Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yer alan illerinden biridir. […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x