Poliklinik

Poliklinik kelimesi, Türkçeye Fransızca “polyclinique” kelimesinden geçmiştir. “Poly” sözcüğü, Yunanca “çok” anlamına gelirken, “clinique” kelimesi ise Fransızca “klinik” anlamına gelmektedir.

Poliklinik, sağlık kurumlarında hizmet veren birimlerden biridir. Hastaların tanı ve tedavi süreçlerini sürdürdükleri, farklı branşlardan doktorların muayene ve tedavi hizmeti sunduğu bölümlerdir. Bir poliklinikte, genel tıp, kardiyoloji, dermatoloji, göz hastalıkları, kulak burun boğaz, ortopedi, nöroloji, psikiyatri gibi farklı tıbbi disiplinlerde uzmanlaşmış doktorlar ve sağlık personeli görev yapar.

Poliklinik kelimesi Türkçe dilinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hastanelerde, sağlık merkezlerinde ve poliklinik olarak nitelendirilen tıbbi kuruluşlarda kullanılır. Poliklinikler, hastaların muayene ve tedavi hizmeti alabildiği, randevu alınarak ya da acil durumlar için başvurulduğu yerlerdir. Polikliniklerde genellikle doktor muayenesi gerçekleştirilirken, bazen tetkik ve tedavi odaları da bulunabilmektedir.

Özetlemek gerekirse, poliklinik kelimesi Türkçe dilinde “klinik” anlamında kullanılan, hastanelerde farklı uzmanlık alanlarında hizmet veren birimlere verilen isimdir.

Çeşitli hastalıkların bakıldığı ve hastaların ayakta sağaltımlarının yapıldığı yer anlamına gelir. Bu kelime genellikle polinik şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı poliklinik şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

polinik (Yanlış kullanım)

poliklinik ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Cildiye polikliniği hizmete açılmıştır.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Taammüden İşlenecek bir suçu önceden planlayarak, planlı bir biçimde, […]
  • Defnedilmek Defnedilmek kelimesi nesnesiz (nesne almayan) eylemdir. (ölü) […]
  • Kara kovan Arıların fennî kovan yerine içine petek oluşturdukları sazdan, […]
  • Başvurmak Bir işin olması, yapılması, gerçekleşmesi için bir kimsenin, […]
  • Gelebilmek Gelmek elinde olmak, gelme olanağı ya da olasılığı bulunmak […]
  • Divanıhümayun Padişah divanı anlamına gelen eski bir kelimedir. Bu kelime […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x