Revalüasyon

Revalüasyon, değerlerin gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi ve yeniden değerlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Değerlerin belirlenmesi ile ilgili kavram, finansal piyasalarda olduğu gibi diğer alanlarda da kullanılmaktadır. İşletme, uluslararası ilişkiler, dış politika ve kültürel alanlarda da kullanılan revalüasyon, toplumların karşılaştıkları durumlara ilişkin çözümlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Revalüasyon uygulamaları, ülkelerin ekonomik durumlarının ve iç fiyatlarının, uluslararası döviz kurlarının gidişatının etkileyen çağdaş uygulamalardır. Bir ülke, kendi para biriminin yabancı para birimleri karşısındaki değerini artırmak için revalüasyon uygulayabilir. Bu, diğer ülkeler tarafından ithal edilen ürünlerin fiyatlarının arttırılmasına ve ülke içi fiyatlara etki edecektir. Para birimi esasen ticaret kurallarıyla, küresel piyasalarda işlem gören çok sayıda üründen etkilendiği için, döviz kurlarının dengesini sağlamak için ülkenin merkez bankası tarafından revalüasyon dengeleyici uygulanabilir. Bu kelime genellikle revelüasyon şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı revalüasyon şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

revelüasyon (Yanlış kullanım)

revalüasyon ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Revalüasyonların meydana gelmesinin birçok nedeni vardır ve bunlar ülkelerin ekonomik ve finansal durumlarından, döviz kurlarındaki değişimlerden kaynaklanabilir.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Baliğ Ergen anlamına gelir. Döl verebilecek duruma gelmiş olan, erin, […]
  • Süklüm püklüm Utanıp sıkılarak, suç işlemiş gibi bir utanç içinde, korkup […]
  • Mazeretli Mazereti olan, mazur anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Stokçu Halk arasında yanlış yazılan kelimelerden olan stokçu kelimesi […]
  • Ana yol Ana yol, bir yerden diğer bir yere ulaşmak için kullanılan […]
  • Hanımefendilik Hanımefendi olma durumu ve bu durumun özelliği anlamına gelir. […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x