Saadet

Saadet, mutluluk, ferahlık ve sevinç duymak anlamındaki bir kelimedir. Sözcük, hepsi Arapça kökenli olan sa’det, sevdi, sa’d, sevgi ve sözcükteki sa’da, yüksek ve güçlü anlamına gelir.

Saadet, çoğunlukla İslam ülkelerinde kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkar. Genellikle ahirete ilişkin bir kavram olarak algılanır. Ahireti kast ederken, insanlar genelde manevi, sosyal ve ekonomik anlamlarını düşünür.

Manevi saadet, insanların Allah’a kulluk ve teslimiyet ile imanıyla sonuçlanır. İnsanların, dini ve ahlaki doğrulardan taviz vermeden sürdürdükleri yaşamları, Allah’ın nimetleri üzerinde hakkaniyetli bir şekilde yararlanmak ve O’nun Sözü’ne teslim olmak olarak nitelendirilir.

Sosyal saadet ise, insanların kendi aralarındaki ilişkilerinin güçlü ve dostça olması ile sonuçlanır. Kişiler, diğer insanların haklı taleplerini kabul ederek insanlar arasındaki ilişkileri bağdaştırırlar ve bu ilişkilerin sürekliliğini sağlarlar.

Ekonomik saadet ise, insanların kendilerine ve ailenin diğer üyelerine sağlıklı bir geçim kaynağı sağlamaları ile sonuçlanır. İnsanlar, hakkaniyetli yollarla sürdürdükleri çalışmalar ile kendi refahlarını maksimize etmeye çalışırlar ve öylece saadete ulaşırlar.

Bu kelime genellikle sağadet şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı saadet şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

sağadet (Yanlış kullanım)

saadet ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Genel olarak saadet, İslam’da insanların hem dünyevi hem de ahiretlerindeki ferahlıklarını ve refahlarını arttırmak amacıyla Allah’ın emirlerine uymalarını vurgulayan anlamlara sahiptir.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Çevre yolu Trafiği rahatlatmak için düzenlenen ve büyük kentlerin içine […]
  • Osuruğu cinli Çabuk ve olmayacak şeylere bile kızıp öfkelenen […]
  • Yavaşça Oldukça yavaş bir biçimde, usulca anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Basmakalıp Hiçbir özgün yönü bulunmayan, bilinenden değişik olmayan, her […]
  • Anlayış Anlama biçimi, anlama yeteneği anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Mürüvvet Bir ailede çocukların doğumu, sünneti, evliliği, iyi bir göreve […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x