Sağgörülülük

Basiretlilik anlamına gelir. “Sağgörülülük” kelimesinin doğru yazılışı “sağgörü” şeklindedir. “Sağgörü” kelimesi, “sağ” ve “görü” kelimelerinin birleşiminden oluşan bir türevidir.

“Etimolojik köken” ise kelimenin dilimize hangi dil veya dillerden geldiğini ve kökeninin ne olduğunu açıklar. “Sağgörü” kelimesinin kökeni Türkçe’dir ve kökenine bakıldığında “sağ” ve “görü” kelimelerinin birleşiminden oluştuğu anlaşılır.

“Türkçe dili içinde kullanımı” hakkında ise “sağgörü”, bir kişinin durumları ve olayları nesnel olarak, objektif bir şekilde değerlendirme yeteneği olarak tanımlanır. Sağduyu, hoşgörü sahibi olmak, başkalarına anlayışlı davranmak, empati yapmak, kararlarını ve davranışlarını düşünerek yapmak gibi anlamlara gelir. Sağgörülülük, bir kişinin çeşitli durumları anlama, empati kurma ve başkalarına anlayışlı bir şekilde yaklaşma yeteneği olarak görülür.

Bu kelime, toplumsal ve bireysel ilişkilerde, iş dünyasında, siyasette ve her türlü iletişimde önemli bir kavramdır. Sağgörülülük, insanlar arasındaki ilişkilerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve çatışmaların çözümünde önemli bir rol oynar. Özellikle anlaşmazlık durumlarında sağgörülülük göstermek, tarafları anlama ve uzlaşma yolunu bulma konusunda destekleyici olabilir. 

Bu kelime genellikle sağ görülülük şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı sağgörülülük şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:


sağ görülülük (Yanlış kullanım)

sağgörülülük ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Sağgörülülük, insanların daha pozitif bir şekilde bir arada yaşamasına ve işbirliğine yol açarak toplumda dayanışma ve mutluluk duygusunu artırır.

 

Diğer Doğru Yazımlar

  • Var Ol “sağ ol!”, “çok yaşa!” anlamında söylenir. Bu kelime genellikle […]
  • Diyarbakırım Çikolatası olan anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Alelacele Çok acele ederek, aceleyle, çarçabuk, ivedilikle demektir. […]
  • Reaktif Ayıraç. Reaktif, bir kimyasal reaksiyonun, çevresel bir etkiye […]
  • Fırfırlı Fırfırı olan anlamında kullanılır. Bu kelime genellikle fır […]
  • Güvercinler Güvercin, kumru vb. kuşları içine alan takımdır. Bu türdeki […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x