Salamuralık

“Salamuralık” kelimesinin doğru yazılışı “salamurasız” şeklindedir. Bu kelimenin kökeni, Arapça “salāmurah” kelimesine dayanır ve tuzlama anlamına gelir. Türkçe dilinde genellikle tuzlanmış veya tuzlu gıdaların saklanması için kullanılan bir alanı veya kabı ifade etmek için kullanılır.

“Salamuralık” kelimesi, dilimizde özellikle meze türündeki yiyeceklere veya ete atıfta bulunan bir sıfat olarak kullanılır. Örneğin, “salamuralık zeytin”, “salamuralık lahana” gibi ifadelerde kullanılır. Ayrıca, genellikle salamuraya yatırılmadan önce kullanılan yiyecekleri de tanımlamak için kullanılır.

Etimolojik olarak, kelimenin kökeni Arapça olduğu için dilimize Arapça’dan geçmiştir. Türk mutfağında yer alan pek çok tuzlu ve salamura gıda çeşidi olduğu için bu kelime de sıkça kullanılır. Salamura yapmaya elverişli. Salamura yapmaya ayrılmış. Bu kelime genellikle salamıralık şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı salamuralık şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

salamıralık (Yanlış kullanım)

salamuralık ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


“Daha fazla tuz tüketmeleri için her bir köylü yılda en az üç buçuk kilo yemeklik, ayrıca bir miktar da salamuralık ve hayvanları için tuz almak zorunda bırakılıyordu.” – Sipahi Çataltepe

 

Diğer Doğru Yazımlar

  • Dört yüz Birden fazla kelimeden oluşan sayılar ayrı yazılır. Bu kelime […]
  • Masmavi Her yanı koyu ve parlak mavi, baştan başa mavi anlamına gelir. […]
  • Kan ter içinde kalmak Çok terli, yorgun ve perişan bir durumda olmak anlamına gelir. […]
  • Buzdolabı Yiyecek, içecek vb.ni soğuk olarak saklamaya yarayan […]
  • Elde etmek Bir şeye sahip olmak: Bir kimseyi kendi hizmetine almak veya […]
  • Sütliman olmak Durgunlaşmak, sakinleşmek anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x