Salamuralık

“Salamuralık” kelimesinin doğru yazılışı “salamurasız” şeklindedir. Bu kelimenin kökeni, Arapça “salāmurah” kelimesine dayanır ve tuzlama anlamına gelir. Türkçe dilinde genellikle tuzlanmış veya tuzlu gıdaların saklanması için kullanılan bir alanı veya kabı ifade etmek için kullanılır.

“Salamuralık” kelimesi, dilimizde özellikle meze türündeki yiyeceklere veya ete atıfta bulunan bir sıfat olarak kullanılır. Örneğin, “salamuralık zeytin”, “salamuralık lahana” gibi ifadelerde kullanılır. Ayrıca, genellikle salamuraya yatırılmadan önce kullanılan yiyecekleri de tanımlamak için kullanılır.

Etimolojik olarak, kelimenin kökeni Arapça olduğu için dilimize Arapça’dan geçmiştir. Türk mutfağında yer alan pek çok tuzlu ve salamura gıda çeşidi olduğu için bu kelime de sıkça kullanılır. Salamura yapmaya elverişli. Salamura yapmaya ayrılmış. Bu kelime genellikle salamıralık şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı salamuralık şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

salamıralık (Yanlış kullanım)

salamuralık ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


“Daha fazla tuz tüketmeleri için her bir köylü yılda en az üç buçuk kilo yemeklik, ayrıca bir miktar da salamuralık ve hayvanları için tuz almak zorunda bırakılıyordu.” – Sipahi Çataltepe

 

Diğer Doğru Yazımlar

  • Araç gereç Bir işin yapılmasında, bir makinenin işletilmesinde kullanılan […]
  • Hiç de Hiç de kelimesinde de'nin ayrı yazılması ve sertleşmemesi […]
  • Sarih Sarih kelimesi açık, kolay anlaşılır, belli, belirgin, belgin […]
  • Eşekçe Kaba ve kaba şekilde anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Çekiç Madenleri dövmek, çivi çakmak gibi işlerde kullanılan, belli […]
  • Cihanşümul Cihan vüs'atinde, dünya çapında, cihanı alakadar eden, dünyayı […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x