Sarıyer

Türkiye’nin İstanbul iline bağlı Sarıyer ilçesi, nüfusu ile birlikte İstanbul’un en büyük ilçelerinden biridir. Sarıyer’in Kuzey İstanbul’un deniz fenerleriyle çevrili koyları, sonsuz dolanağıyla muhteşem doğal güzellikleriyle modern yaşamın getirdiği konfora sahip özgün bir yapıya sahiptir. Sarıyer’in yeni ve çağdaş çehresi aynı zamanda 15. yüzyıl İstanbul’una ait kültürel miraslarına sahip olduğu gerçeğiyle de dikkat çekmektedir. Daha kapsamlı bir modern yaşam deneyimini yaşamak ve huzurlu bir ortamda özel ve sosyal yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız, Sarıyer sizin için uygun bir tercih olabilir. Ayrıca Sarıyer, tabii ortamının tadını çıkarabileceğiniz yürüyüş yolları, gezi yolları, parkları ve kafeleri ile İstanbul’un en çekici ilçelerinden biridir.

İstanbul’un toplam nüfusuna bakıldığında, Sarıyer merkezi nüfusu yaklaşık 400 bin kişi olup, ikiye ayrılan Belgrade ve Emirgan mahalleleri ile birlikte toplam nüfusu 635 bin kişiye ulaşmaktadır. İstanbul Boğazı’nın kuzeyinde yer alan Sarıyer, Boğaz’ın doğu ve batı kıyılarının yanı sıra Tarabya ve Sariyer koylarına denk gelmektedir. Sarıyer’in en sevilen mekanlarından biri olan Şile kasabası, İstanbul’un kuzeyindeki Mahmutbey, Şile, Beykoz ve Emirgan mahallelerinin bir araya gelerek oluşturdukları bölgeye komşudur. Sarıyer’te birçok tekne ve yelken kulüpleri bulunmaktadır.

Bu kelime genellikle Sarıyer şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı Sarıyer şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

Sarıyer (Yanlış kullanım)

Sarıyer ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


İstanbul Boğazı’nın kıyısında karadaki yerli ve turistlerin gözdesi olan Güzelbent adlı yerleşim birimi, Sarıyer’in tüm etkinlikler için birçok müze, konsepti ve tarihi yerler ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Söyleyeyim mi? “mi” soru edatı her zaman ayrı yazılır. Kendinden önce gelen […]
  • İpoteklemek Tutuya bırakmak anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Müstebit Zorba anlamına gelir. Bu kelime genellikle müstebid şeklinde […]
  • Bir araba Odun, kömür vb. bazı şeylerin ölçü birimi olarak kullanılır. […]
  • Cicimayı Balayı, evliliğin ilk zamanları. Her tür işin başlangıcı, ilk […]
  • Dil bilimsel Dil bilimiyle ilgili, filolojik anlamına gelir. Bu kelime […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x