Sonbahar ekinoksu

Kuzey Yarımküre’de gece ve gündüzün eşit olduğu sonbaharın ilk günü. Sonbahar ekinoksu kelimesinin doğru yazılışı “sonbahar ekinoksu” şeklindedir.

Etimolojik kökeni Latince’den gelmektedir. “Sonbahar” kelimesi, “sona doğru”, “biterken” anlamına gelen “sona” kelimesiyle “kaynar” anlamına gelen “bahr” kelimesinin birleşmesinden oluşmuştur. “Ekinoks” kelimesi ise Latince “aequinoctium” kelimesinden türetilmiştir. “Aequi” kelimesi “eşit” anlamına gelirken, “nox” kelimesi “gece” anlamına gelir. Birleşerek “eşit günde gece” anlamına gelmektedir.

Sonbahar ekinoksu, Güneş’in eşit gece ve gündüz süresine sahip olduğu noktadır. Yani, bu dönemde güneş doğuda tam tepede doğar ve batıda tam tepede batmaktadır. Sonbahar ekinoksuna denk gelen tarih, her yıl 22 veya 23 Eylül’dedir.

Sonbahar ekinoksu, mevsim geçişlerinin bir zamanıdır ve dünyanın kuzey yarımküresinde sonbaharın başlangıcını, güney yarımkürede ise ilkbaharın başlangıcını ifade eder. Bu dönemde ağaçların yaprakları sararmaya başlar, hava serinlemeye başlar ve günler kısalır.

Sonbahar ekinoksu terimi, astronomi ve meteoroloji alanlarında sıklıkla kullanılan terimlerden biridir. Ayrıca sanat, edebiyat ve günlük konuşmalarda da kullanılan bir ifadedir.

Bu kelime genellikle son bahar ekinoksu, sonbahar ekinoxu şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı sonbahar ekinoksu şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:


son bahar ekinoksu (Yanlış kullanım)

sonbahar ekinoxu (Yanlış kullanım)

sonbahar ekinoksu ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Sonbahar ekinoksu, Güneş’in eşit gece ve gündüz süresine sahip olduğu noktadır.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Senegalli Senegal’de yaşayan halk veya halkın soyundan olan kimse […]
  • Kumarhaneci Kumarhane işleten kimse anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • İstifade Yararlanma anlamına gelir. Bu kelime genellikle istifağde […]
  • Herhangi "Herhangi" kelimesi, Türkçe dilinde sıkça kullanılan bir […]
  • Kaşağılama Kaşağılamak işi anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Kontratabla Ağaç malzemenin biçim değiştirmesini önlemek için körağacın iki […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x