Sperma

Sperma, bir erkeğin yaklaşık 0,5-5 mililik bir volümde salgıladığı, sperm hücrelerinin taşındığı sperm sıvısıdır. Sperma, erkek organizmanın farklı kısımlarında üretilen proteini, lipid, glikojen, vitamin ve mineralleri içeren çok sayıda hücresel element içerir. Sperma, sindirilmesi mümkün olmayan bir çözelti olarak tasavvur edilir, ancak daha sonra bu hücresel elementlerin çoğunda bulunan ve amino asit içeren zengin proteinler içerir.

Sperm yapısı itibariyle çeşitli fonksiyonlara sahiptir. Sperma, sperm hücrelerinin kadın reproduktif sistemine ulaşarak, yumurtayı fertilizasyon ile ilişkili üremeyle birleşmesini mümkün kılar. Sperma, aynı zamanda sperm hücrelerinin kadın organizmasında istikrarlı bir ortamda gelişebilmesini sağlar. Sperma, ayrıca kadın organizmasının korunmasını sağlar ve organizmanın immün sistemini destekler.

Sperma, diğer canlılarla karşılaştırıldığında, insan spermleri, genetik materyal içeren 4 milyondan fazla hücre içerir. Bu hücrelerin içerisine sperm hücresi, sperma hücrelerini taşıyan resifler, taşıyıcıler, büyüme faktörleri ve hücre yenileyicileri gibi bileşenler bulunur.

Sperm, prostat ve epididimlerin çıkışından çıkarak, idrar yolu ile dışarı atılır. Sperma, epididimden çıkışının hemen ardından seminal sıvı haline dönüşür. Sperm aslında sperma içindeki spermlerin az miktarda titreşimi tarafından harekete geçirildiği ve tüm sperma içindeki özellikleri taşıyan bir sıvıdır.

Bu kelime genellikle siperma şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı sperma şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:


siperma (Yanlış kullanım)

sperma ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Sperma, diğer sözcüklerle sperm sıvısının çok kısıtlı miktarlarını içerir. Sperm sıvısının içerdiği farklı maddeler, sperm sayısının ve hareket etme kabiliyetinin arttırılmasına yardımcı olur.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Pastane Pasta (I), çörek vb. yapılıp satılan, oturularak ya da ayakta […]
  • Mütevekkil Her işini Tanrı'ya veya oluruna bırakmış, kadere boyun […]
  • Başhekim Başhekim kelimesi, "baş" ve "hekim" kelimelerinin birleşimiyle […]
  • Tahaffuzhane Sefer sırasında, yolcu ve çalışanların arasında bulaşıcı […]
  • Anlamazlık Bir şeyi anlamamış, kavrayamamış gibi davranma […]
  • Yön vermek Yön vermek kelimesi (bir şeye) yeni bir düzen, yeni bir […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x