Statolit

Omurgalılarda, denge ve yönelimle ilgili işitme taşları anlamına gelir. “Statolit” kelimesinin doğru yazılışı “Statolit” şeklindedir. “Statolit” kelimesi Latince kökenli olup “statos” (durmuş, sabit) ve “lithos” (taş) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

“Statolit” terimi, biyolojide ve deniz bilimlerinde kullanılan bir terimdir. Bir organizmanın yerçekimine karşıt etkiler gösteren ve yerçekimi ile dengeleyen hassas yapıları ifade eder. Bu yapılar çoğunlukla denge organlarında bulunan taşlaşmış küçük kristaller veya ağırlıklardır. Deniz canlılarının su içinde yönlerini ve pozisyonlarını kontrol etmelerine yardımcı olurlar.
Türkçe dilinde “statolit” kelimesi özellikle deniz biyolojisi ve deniz bilimleri alanında kullanılmaktadır. Örneğin, deniz organizmalarının denge organlarındaki statolitlerin işleyişi, hareketlerinde ve çevreyi algılamalarında önemlidir. Ayrıca, denizci terimleri arasında da yer alabilir.Bu kelime genellikle sıtatolit şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı statolit şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

sıtatolit (Yanlış kullanım)

statolit ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Deniz organizmalarının denge organlarındaki statolitlerin işleyişi, hareketlerinde ve çevreyi algılamalarında önemlidir.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Mütealiye Deneyüstücülük anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Trend Bir şeyi sevmeye, istemeye veya yapmaya içten yönelme, meyil, […]
  • Şaşaa Görkem, parlaklık, parıltı anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • İmkânsız Olma ihtimali bulunmayan, olanaksız anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Müsait Uygun, elverişli: Flört etmeye hazır olan, kolayca flört […]
  • Sloven Slovenya, Güney Avrupa bölgesinde yer alan, orta ölçekli bir […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x