Sulhperver

“Sulhperver” kelimesinin doğru yazılışı “sulhperver” şeklindedir. Kelimenin kökeni, Arapça “sulh” (barış) ve Farsça kökenli olan “perver” (seven, isteyen) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Bu nedenle kelimenin tam anlamıyla “barış seven” veya “barış isteyen” anlamına geldiği söylenebilir.

“Sulhperver” kelimesi genellikle barışçıl, uzlaşmacı, anlaşmacı veya barış yanlısı anlamında kullanılır. Bu anlamda, bir kişi ya da grup tarafından benimsenen politika, yaklaşım veya tutumu ifade etmek için kullanılır. Bu kişiler, çatışma ve şiddet yerine diyalog, müzakere ve uzlaşmayı tercih ederler.

Örneğin, “Sulhperver bir lider olarak tanınan Nelson Mandela, Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına karşı barışçıl bir mücadele yürütmüştür.” cümlesinde kelimenin kullanımına örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca “sulhperver” kelimesi, diplomatik ilişkilerde, uluslararası ilişkilerde veya barış çalışmalarında da sıkça kullanılır. Bu durumda da bir ülkenin veya bir kuruluşun, barış ve istikrarı sağlama konusundaki politika ve çabalarını ifade etmek için kullanılabilir.

Sonuç olarak, “sulhperver” kelimesi barışçıl, uzlaşmacı ve barış yanlısı anlamlarını taşıyan bir kelimedir ve genellikle bu anlamlarda kullanılmaktadır.Bu kelime genellikle sulh perver şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı sulhperver şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

sulh perver (Yanlış kullanım)

sulhperver ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Onunla çalışırken sulhperver bir insan olduğunu daha iyi gördüm ve anladım.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Allah aşkına Allah için, Allahı’nı seversen anlamında kullanılır. Bu kelime […]
  • Kıvrım kıvrım Kıvrımları olan, dalgalanmış bir yüzey veya dalgalı bir çizgi […]
  • Denizpalamudu Denizpalamudu, kıyıda bulunan kayaların üzerinde yaşayan, beyaz […]
  • Kombinezon Kadınların giydikleri kısa ve kolsuz iç çamaşırı […]
  • Kardeşkanı ağacı Baklagillerden, en çok Asya'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir […]
  • İzmihlal Yıkılma, çökme anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x