Sulhperver

“Sulhperver” kelimesinin doğru yazılışı “sulhperver” şeklindedir. Kelimenin kökeni, Arapça “sulh” (barış) ve Farsça kökenli olan “perver” (seven, isteyen) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Bu nedenle kelimenin tam anlamıyla “barış seven” veya “barış isteyen” anlamına geldiği söylenebilir.

“Sulhperver” kelimesi genellikle barışçıl, uzlaşmacı, anlaşmacı veya barış yanlısı anlamında kullanılır. Bu anlamda, bir kişi ya da grup tarafından benimsenen politika, yaklaşım veya tutumu ifade etmek için kullanılır. Bu kişiler, çatışma ve şiddet yerine diyalog, müzakere ve uzlaşmayı tercih ederler.

Örneğin, “Sulhperver bir lider olarak tanınan Nelson Mandela, Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına karşı barışçıl bir mücadele yürütmüştür.” cümlesinde kelimenin kullanımına örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca “sulhperver” kelimesi, diplomatik ilişkilerde, uluslararası ilişkilerde veya barış çalışmalarında da sıkça kullanılır. Bu durumda da bir ülkenin veya bir kuruluşun, barış ve istikrarı sağlama konusundaki politika ve çabalarını ifade etmek için kullanılabilir.

Sonuç olarak, “sulhperver” kelimesi barışçıl, uzlaşmacı ve barış yanlısı anlamlarını taşıyan bir kelimedir ve genellikle bu anlamlarda kullanılmaktadır.Bu kelime genellikle sulh perver şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı sulhperver şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

sulh perver (Yanlış kullanım)

sulhperver ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:


Onunla çalışırken sulhperver bir insan olduğunu daha iyi gördüm ve anladım.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Oldubitti Oldu bitti, bir işi, başkasına düşünme, karışma vb. olanağı […]
  • Yeraltı dünyası Yasal olmayan, kirli ve karanlık işlerin gerçekleştirildiği […]
  • Kauçuk Gövdesi odunsu, öz suyu yapışkan, süt kıvamında olan bir […]
  • Anladım ki Bağlaç olan ki bir sözcüktür, ayrı yazılır. Cümleler, cümle […]
  • Göze almak Gelebilecek her türlü zararı ve tehlikeyi önceden kabul etmek […]
  • Geçgeçlemek Televizyon kanallarını taramak anlamına gelir. Bu kelime […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x