Sürrealizm

Gerçeküstücülük anlamına gelir. “Sürrealizm” kelimesinin doğru yazılışı budur. Kelimenin kökeni Fransızcadır. “Surrealisme” kelimesinin bir türevidir ve Fransız şair ve yazar André Breton tarafından 1924 yılında kurulan sürrealizm akımını tanımlamak için kullanılmıştır.

“Sürrealizm”, gerçeküstücülük anlamına gelir. Bu akım, rasyonel düşüncenin dışında yer alan, rüyaları, bilinçdışı düşünceleri, hayal gücünü ve rastlantıları ön plana çıkaran bir sanat akımıdır. Sürrealizm, bilinçdışı düşüncelerin ve rasyonel olmayan içeriklerin ifade edildiği resim, şiir, yazı ve diğer sanat formlarında etkisini göstermiştir.

Türkçe dilinde “sürrealizm” kelimesi genellikle edebiyat ve sanat alanlarında kullanılır. Sürrealizm, Türk edebiyatında da etkili olmuş ve birçok sürrealist eser üretilmiştir. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında Türkiye’de sürrealizme yönelik ilgi artmıştır. Sürrealizm, büyülü gerçekçilik, rüya gibi kavramlarla ilişkilendirilerek Türk edebiyatında kendine yer bulmuştur.

Sürrealizm, yaratıcılığın ve özgür düşüncenin önemli bir ifadesi olarak kabul edilir. Akım, sanatçıların ve yazarların sınırları zorlamalarına ve anlam arayışlarına katkıda bulunur. Ayrıca, gerçeküstücü teknikler ve imgeler, duygusal ve düşünsel anlamların derinlikli bir şekilde ifade edilmesine olanak tanır. Bu kelime genellikle sürealizim şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı sürrealizm şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:


sürealizm (Yanlış kullanım)

sürrealizm ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

“İkinci Yeni’yi doğrudan yanlışlamanın yanı sıra sürrealizm eleştirisi yoluyla da dolaylı biçimde aynı eleştiri dile getirilir.” – Yalçın Armağan

Diğer Doğru Yazımlar

  • Konsültasyon Hekimlerin hastalığa tanı koymak için fikir alışverişinde […]
  • Koşaç Ad cümlelerinde özne ile yüklemi birleştiren, yükleme güçlü […]
  • Burjuva Şehirde yaşayıp özel imtiyazlardan yararlanan, orta sınıftan […]
  • YÖK’ün Küçük harflerle yapılan kısaltmalara getirilen eklerde […]
  • Cumbadak Ses çıkararak anlamında kullanılan bu kelime ayrı yazılarak […]
  • Cüzzamlı Cüzzam hastalığına tutulmuş olan anlamına gelir. Bu kelime […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x