Uyurgezer

Uyurgezer kelimesi, bir uyku bozukluğu olan ve uyku sırasında hareket eden, konuşan veya bazen tuhaf davranışlar sergileyen kişiler için kullanılan bir terimdir. Tıp literatüründe somnambulizm olarak da adlandırılır.

Uyurgezerlik genellikle çocukluk döneminde başlar ve ergenlikle birlikte azalır veya tamamen ortadan kaybolur. Ancak bazı yetişkinlerde de görülebilir. Uykunun derin uyku evresinde meydana gelen bir bozukluk olduğu düşünülmektedir.

Uyurgezerler genellikle uykunun ilk yarısında, yani kişinin uyku döngüsünün derin uyku evresinde hareket etmeye başlarlar. Bu dönemde beyin hala uyku hâlinde olduğu için uyurgezerin hareketleri otomatik ve düşünce kontrolünden yoksundur. Uyurgezerler, yataktan kalkabilirler, odalarında dolaşabilirler veya hatta evin etrafında dışarıya çıkabilirler. Hatta bazen tehlikeli davranışlarda bulunabilirler, örneğin merdivenlerden inerken düşebilirler veya kendilerini kesici aletlere zarar verebilirler. Uyurgezerlik sırasında kişi, uyandırılmaya veya uyarılmaya genellikle tepki vermez ve uyandığında ne yaptığının farkında olmaz.

Uyurgezerlik genellikle kısa süreli bir sorun olmasına rağmen, bazen kişinin günlük yaşamını etkileyebilir. Uyurgezerlere uyku hijyenine dikkat etmeleri önerilir. Yani düzenli uyku alışkanlıkları edinmeleri, uyku ortamını rahatlatıcı hale getirmeleri, stresi yönetmeleri ve uykuya dalarken rahatlama tekniklerini uygulamaları önerilir. Ayrıca uyurgezerliğin altında başka bir tıbbi veya psikolojik sorun yatıyorsa, bu sorunun tedavi edilmesi gerekebilir.

Sonuç olarak, uyurgezerlik bir uyku bozukluğudur ve uyku sırasında hareket eden, konuşan veya tuhaf davranışlar sergileyen kişilerde görülen bir durumdur. Uyurgezerliğin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, uyku hijyenine dikkat ederek ve gerekirse tedavi yöntemlerinden faydalanarak bu durumun kontrol altına alınması mümkündür.

Uykusu sırasında konuşan, yürüyen (kimse), sairfilmenam anlamına gelir. Bu kelime genellikle uyur gezer şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı uyurgezer  şeklinde olmalıdır.


Doğru yazımı:

uyur gezer (Yanlış kullanım)

uyurgezer ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Uyurgezer olduğunu bilmiyordum.

Diğer Doğru Yazımlar

  • Ağrılı Ağrı ilinden olan kimse ve ağrıyan, ağrısı olan anlamlarına […]
  • Yüce Yüksek, büyük, ulu, ulvi anlamına gelir. Bu kelime genellikle […]
  • Gayrimümkün Olanaksız anlamına gelir. Bu kelime genellikle gayri […]
  • Mukaddime Ön söz. Bir olayın başlangıcı anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Storlu Storlu, sıvılaşmış bitkisel yağların yağlı tohumlarından […]
  • TDK Türkçeyi incelemek ve Türkçe'nin gelişmesi için çalışmak […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x