Vejetaryen

Vejetaryen kelimesi, “vejetasyon” kelimesinden türetilmiş ve Latince kökene sahiptir. “Vejetasyon”, bitkilerin büyüme ve gelişme sürecini ifade eden bir terimdir.

Vejetaryen, genel anlamıyla et ve et ürünlerini tüketmeyen kişileri ifade eden bir kavramdır. Bir çeşit beslenme tercihidir ve hayvansal kaynaklı gıdaları dışlar. Bu terim, 19. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır.

Vejetaryenlik, farklı alt kategorilere ayrılabilmektedir. Laktovejetaryenler süt ve süt ürünlerini tüketirken; ovovejetaryenler yumurta tüketimi yaparlar. Ovo-lakto-vejetaryenler ise hem süt hem de yumurta ürünlerini tüketirler. Veganlar ise hayvansal kaynaklı tüm gıdaları reddederler.

Türkçe dilinde vejetaryen kelimesi, bu anlamıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Vejetaryenler, etik, çevresel veya sağlık nedenleriyle bu beslenme tercihini tercih edebilmektedirler. Vejetaryenlik giderek popülerleşmektedir ve çeşitli restoranlar, marketler ve organizasyonlar da bu taleplere cevap vermektedir. Ülkemizde de vejetaryen beslenmeyi tercih eden kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Vejetaryen, et yemeyenler için kullanılan bir kelimedir. Vejetaryenlik ya da etyemezlik, çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanları tüketmemeye denir. Fransızcadan dilimize geçen bu sözcük sıklıkla yanlış yazılır. vejeteryan gibi hatalı kullanımlara maruz kalan kelimenin doğru yazımı vejetaryen olmalıdır.

Doğru yazımı:


vejeteryan (Yanlış kullanım)

vejetaryen ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Vejetaryenliğin sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olduğuna dair ilk bilgiler İlkçağ’daki bilginlere kadar uzanıyor.

Diğer Doğru Yazımlar

  • stop Stop, durma anlamına gelen bir İngilizce fiildir. Türkçeye […]
  • Gencim Sert - süreksiz ünsüz (ç, k, p, t) ile biten bir sözcükten […]
  • Fundamentalist Kökten dinci anlamına gelir. Bu kelime genellikle funda […]
  • Yapayalnız Yanında hiç kimse ya da hiçbir şey bulunmayan (bulunmayarak), […]
  • Lalapaşa Edirne iline bağlı ilçelerden biri anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Şoför Şoför, bir aracı sürme yeteneğine sahip olan, trafik […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x