Zarafet

Zarafet kelimesi, Türkçe kökenli bir sözcüktür. Türk Dil Kurumu’na göre “zarif olma durumu, incelik” anlamına gelir. Bu kelime Arapça kökenli “zarife” kelimesinden türetilmiştir.

Zarafet kelimesi, Türkçe dilinde sıklıkla kullanılan ve değişik alanlarda kullanımı olan bir kelimedir. Hem yazılı metinlerde hem de konuşma dilinde zarafeti ifade etmek için kullanılır. Özellikle edebiyat eserlerinde ve günlük konuşmalarda bu kelimeye sıkça rastlanır.

Zarafet kelimesi, bir kişinin hareketlerinde, davranışlarında ve görünüşünde estetik bir uyum, kibarlık ve zariflik sergilemesini ifade eder. Zarafet, kendine özgü bir tarza sahip olma ve incelikli davranma biçimini ifade eder.

Örneğin, “Onun zarafeti herkesi etkiliyor” cümlesiyle bir kişinin hoş, kibar ve estetik bir şekilde hareket etmesi anlatılır. Ayrıca, zarafet kelimesi giyim tarzı, konuşma şekli, jest ve mimikler gibi birçok farklı yönü ifade edebilir.

Etimolojik kökeni ve dil içindeki kullanımı kadar geniş kapsamlı ve yaygın olan zarafet kelimesi, Türkçede günlük yaşamda ve sosyal ilişkilerde sıkça kullanılan bir terimdir.

Hoşluk, güzellik, incelik anlamına gelir. Arapçadan dilimize geçen bu kelime genellikle zerafet, zarafat şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı zarafet şeklinde olmalıdır.

Doğru yazımı:

zerafet (Yanlış kullanım)

zerafat (Yanlış kullanım)

zarafet ✓ (Doğru kullanım)

Cümle içinde örnek kullanım:

Sahip olduğu endam ve zarafet herkesin dikkatini çekiyor.


Diğer Doğru Yazımlar

  • Palandöken Erzurum iline bağlı ilçelerden biri. Bu kelime genellikle […]
  • Mütalaa Etüt. Herhangi bir konu üzerinde ayrıntılı düşünme ile oluşan […]
  • Darülaceze Osmanlı döneminde bakıma muhtaç, aciz, zayıf ve yaşlı […]
  • Frezelemek Bir parçayı freze tezgâhında işlemek anlamına gelir. Bu kelime […]
  • Elkızı Gelin, kadın, eş gibi anlamlara gelir. Bu kelime genellikle el […]
  • Hiçbir kelime Belli bir süre içinde bir şey yapmak için harcanan kol ve kafa […]
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x